Jak správně hnojit řízkovance fíkovníků
- Vojtěch Machačný
- 27. 3.
- Minut čtení: 5
Fíkovník můžete často potkat růst i v trhlinách ve skalách ve Středomoří. Díky tomu je poměrně rozšířený mýtus, že fíkovníky skvěle prospívají i v chudých půdách. Ano, fíkovník je velmi odolný a skutečně dokáže bez problémů růst i na místech kde mnoho jiných rostlin nemá šanci, to ale neznamená, že tam prospívá. Monserrat Pons, který má jednu z největších sbírek fíkovníků na světě tvrdí, že tamní půda na ostrově Mallorca je nejlepší půdou pro fíkovníky. V tom s ním ovšem já a spousta dalších sběratelů z chladnějších regionů světa nesouhlasíme. Důvodem proč se fíkovníkům na Mallorce daří je dán dlouhou a horkou sezonou s velmi mírnými zimami. Rozhodně to není zaručeno půdními podmínkami. Ty máme v ČR výrazně lepší než ve Středomoří, a především lepší než na ostrově Mallorca. Navíc jsem schopen odrůdy v Ponsově knize dozrát ve srovnatelných datech jako sám Pons a to v kratší a chladnější sezoně než na Mallorce. Jiný fíkovník, můj oblíbený Paradiso (Baud), dozrávám poměrně brzy ke konci srpna. Spousta sběratelů má ale tuto odrůdu za pozdní. Úspěch připisuji právě výživě, která za mě může určitým způsobem urychlit násadu fíků. Nicméně pro toto tvrzení musím ještě posbírat více dat.
Výživa je důležitá hned od začátku od zakořeněného řízku. Výživa se nicméně bude lišit. U řízkovanců používám obvykle kapalná hnojiva, kdežto později používám pevná pomalu se uvolňující hnojiva. Zapomeňte ale na hnojiva z hobby marketů. Většina z nich jsou nejobyčenější NPK hnojiva, která jsou vyráběna, co možná nejlevněji s cílem, co možná největšího zisku. Navíc pokud budete používat pouze NPK hnojiva, tak rostliny sice budou vypadat skvěle na oko, ale budou velmi choulostivé na jakékoliv změny a pravděpodobně je velmi snadno napadnou škůdci. Např. takové mšice vyhledávají rostliny s vysokými zásobami dusíku. Proto jsou mšicemi velmi často napadány především rostliny z čeledi bobovitých. Je to krásně vidět i u nás v naší okrasné zahradě, kde růže zůstávají netknuté, kdežto štědřenec, který se v zahradě nachází, je pravidelně obsypán mšicemi.
Doporučuji proto zainvestovat a koupit dražší profesionální hnojiva. Mně se osvědčila americká značka Advanced Nutrients, která vyrábí hnojiva primárně pro konopí. Na YouTube najdete hromadu videí pěstitelů konopí, kteří mají neuvěřitelné výsledky s těmito hnojivy. Já je používám na papriky, rajčata a okurky, kde fungují naprosto výborně. Mimo to je ale používám i na mladé řízkovance fíkovníků. Nevýhodou je cena, která je opravdu vysoká, nicméně na trhu je i bulharská značka Terra Power, která je prakticky levnější variantou Advanced Nutrients. Je pravda, že Advanced Nutrients využívá své popularity a chytrého marketingu a ceny má právě díky tomu vyšší. Navíc pokud chcete vyloženě jen organickou verzi jejich produktů, tak se připravte, že si připlatíte klidně i o 200,- navíc. Nicméně se jedná jen o pár produktů, především základových hnojiv, protože většina produktů od AN jsou organické. A ty co nejsou vám ale rozhodně nezasolí půdu, jako je tomu např. u Kristalonu a dalších.
Já používám mix vícero značek hnojiv, převážnou část ale tvoří právě produkty od AN. V článku se tedy podíváme na to, jak hnojím řízkovance fíkovníků.
Advanced Nutrients Tarantula

Tento produkt je ten nejdůležitější ze všech. Bez tohoto produktu u mladých řízkovanců nedám ani ránu. Vlastně u jakéhokoliv hnojení. Toto hnojivo obsahuje pouze prospěšné mikroorganismy, které zlepšují biologickou aktivitu v kořenové zóně a podporují zdravý růst rostlin. Zároveň tyto organismy pomáhají vstřebávat živiny a posilují kořenový systém, který je základ a kořeny jsou u mladých rostlin fíkovníků nejdůležitější. Konkrétně obsahuje mikroby Artrhobacet globiformis, Bacillus coagulans, Bacillus licheniformis, Bacillus mucilaginous, Bacillus pumilus, Bacillus subtilis, Paenibacillus polymyxa. Díky tomu, že jde o živé organismy, je nutné toto hnojivo skladovat v lednici. Jinak by se velmi rychle zkazilo a jeho efekt by byl nula. Je to sice nejdražší hnojivo, které v tomto článku uvidíte, ale zase vám při správném používání vydrží nejdéle. Použijeme ho jen první dva týdny potom, co uvidíme kořeny a dávkování je 2 ml/l.
Advanced Nutrients CarboLoad

Nyní máme v půdě mikroorganismy. Ti ale sami o sobě nestačí. Musíme je něčím nakrmit. K tomu nám poslouží CarboLoad. Pokud byste chtěli ještě lepší výsledky, můžete použít dražší Bud Candy. Ten já ale používám až když fíkovníky mají fíky, aby měli plnější a lepší chuť. CarboLoad je speciální přídavek pro zlepšení růstu a květu rostlin, který zajišťuje dodatečné zásoby energie díky směsi jednoduchých a komplexních sacharidů. Pomáhá zvyšovat produkci vonných látek. Obsahuje pečlivě vybranou směs glukózy a xylózy, které zvyšují produkci terpenů. Ty nám kromě sladších plodů ve fázi květu zajistí taky větší produkci vonných látek, takže pokud máte rádi vůni fíkovníku, tak rozhodně potřebujete toto hnojivo. Nejdůležitější funkcí je ale potrava pro mikroby. Toto hnojivo používám každý týden až do přesazení. Znovu se dávkuje 2 ml/l (týden).
Advanced Nutrients B-52

Prémivoý doplněk, který poskytuje rostlinám základní vitamíny a živiny pro posílení růstu a odolnosti během všech fází vývoje. e speciálně navržen tak, aby zlepšil metabolismus rostlin a posílil jejich odolnost vůči stresovým podmínkám, jako jsou extrémní teploty nebo sucha. Prakticky stejně jako vy doplňujete vitamíny, tak stejně tak je potřebují i rostliny. Díky vitamínům jsou odolnější vůči různým stresorům. Dávkování je stejné jako u CarboLoadu, tedy 2 ml/l (týden) až do finálního přesazení.
Advanced Nutrients Rhino Skin

Rhino skin obsahuje podstatný křemík, který posiluje buněčnou stěnu rostliny a tím pronikání různým patogenům. Rostlina je posilována pomocí křemičitanu draselného a křemíku. Tento biostimulant také zlepšuje pevnost stonků, což umožňuje rostlinám snadno podporovat těžší květy, aniž by došlo k jejich poškození. Díky vysoké rozpustnosti a bio dostupnosti křemičitanu draselného může Rhino Skin účinně posílit vaše rostliny a připravit je na maximální výnosy. Dávkování je znovu 2 ml/l (týden) až do finálního přesazení.
Hesi Bloom

Samozřejmě je potřeba i nějaké to základní hnojivo. Používám organická hnojiva vícero značek, v poslední době však nejčastěji používám Hesi Bloom. Celkově spíše používá hnojiva pro květ, protože mi více vyhovuje větší balanc NPK. Nedá se k němu říct nic moc zásadního, je to klasické organické hnojivo se základními složkami NPK v poměru 4-2,5-5. Dávkování můžeme stupňovat a každý den přidat o 1 ml navíc. Já ale obvykle používám každý týden 5 ml/l, znovu až do finálního přesazení.
Biobizz Acti Vera

Stejně jako lidi potřebují ve svých střevech enzymy, je potřebují i rostliny. Enzymy fungují podobně jako když vypijete např. kefír. U rostlin konkrétně umí v půdě rostlin rozložit již odumřelé kořeny a jiný organický materiál a přetvořit jej v živiny. Enzymy díky tomu podporují imunitní systém a zvyšují látkovou výměnu. Já používám obvykle právě Acti Veru, ale někdy používám i enzymy od Canny, zvané Cannazym nebo třeba Sensizym, znovu od AN. Použití je stejné jako u předešlých, 2 ml/l (týden) až do finálního přesazení.
Guanokalong Seaweed Liquid

Posledním hnojivem je Seaweed Liquid od značky Guanokalong. Účinný extrakt z hnědých mořských řas. Tento posilující tekutý doplněk obsahuje bohaté množství přírodních minerálů, stopových prvků, mikroživin, aminokyselin, vitamínů a hormonů. Růstové hormony, jako je cytokin a giberelin, hrají klíčovou roli v podpoře buněčného dělení, kořenového růstu a celkového rozvoje rostlin. U tohoto hnojiva se znovu nemusíte bát použít větší množství. Klidně i 5 ml/l (týden). Ideální je ale dávku odstupňovat. Dodává velké množství mikroprvků přírodní cestou.
Závěr
Pro všechna tato hnojiva existují alternativní možnosti, člověk musí jen udělat vlastní průzkum. Důležité je vnímat rostliny jako vnímáte sebe. Ačkoliv rostliny "pouze" rostou na jednom místě a nedokáží mluvit, tak potřebují stejné živiny jako my. Navíc pokud správně budete živit svojí půdu a rostliny, tak automaticky budete živit dobře i sami sebe. Důležité je rostliny často kontrolovat a zavčas reagovat na jejich potřeby.
Comments