Breba fíky - další důležité poznámky
- Vojtěch Machačný
- 13. 5.
- Minut čtení: 4
V posledním článku jsem se rozepsal o breba fících. Dnes se k nim vrátím a doplním další důležité informace. Nejprve se zaměříme na to, jak zvolit správnou odrůdu, která produkuje brebu.

Měli byste vybírat odrůdu podle vhodnosti do našeho podnebí. V minulém článku jsem na seznam uvedl, že English Brown Turkey produkuje brebu a zařadil jsem ji na seznam k doporučení. Abych byl upřímný, tak jediný důvod, proč pěstovat jakýkoliv EBT fíkovník je ryze jen breba, která může v dobrých letech chutnat velmi dobře, ale celkově jde o maximálně průměrnou odrůdu. Fíky neurazí, ale ani nenadchnou. Hlavní násada je, alespoň u nás, extrémně pozdní, ať už vyloženě pěstovaná v zemi nebo urychlená v květináči. V obou případech mám velký problém dozrát fíky hlavní násady do konce září. Navíc v Evropě jde o nejčastěji prodávanou odrůdu, která má mnoho jmen. Není důvod pěstovat více než jednu, proto se podívejte na můj seznam synonym fíkovníků.
Mezi brebou a hlavní násadou je obvykle větší mezera. Vybírejte proto odrůdy fíkovníků, které dozrávají brebu později, jako např. Longue d'Aout, JH Adriatic nebo Strawberry Verte, abyste si tak vyplnili místo a sklízeli fíky, pokud možno po celou fíkovou sezonu.
Před pořízením odrůdy si udělejte řádný průzkum odrůd, abyste omylem nekoupili dvakrát omylem stejnou odrůdu. Znovu mrkněte na můj seznam synonym.
Pokud fíkovník má produkovat brebu, tak to neznamená, že se breby vždy dočkáte a že bude každý rok brebu produkovat. Stát se může i opak, kdy by fíkovník neměl brebu produkovat, ale přesto ji produkuje, čehož jsem byl sám svědkem u vícero odrůd. Některé odrůdy vás zmatou, kdy začnou nasazovat brebu, ale později ji předčasně shodí.
Fáze shazování
Je důležité si uvědomit, že breba na vašem fíkovníků má dvě fáze, kdy může fíky shodit, podobně jako je tomu např. u tomelu (kaki). První z nich je doba, kdy se fíkovník probudí z dormance a je obsypaný brebou. Bez dostatečné zásoby sacharidů, kteří by byli schopni vyživit brebu, fíkovník jednoduše breba fíky shodí. To se obvykle stává během prvních 15 dní po utvoření breby.
Nejlepší výsledky budou na stromech, které jsou zasazeny do země. Zavedené stromy s větším množstvím zásobené energie mají menší pravděpodobnost, že shodí brebu.
Po asi 60 dnech nastává druhá fáze shazování, když breba vstoupí do třetí a poslední fáze zrání. Pokud odrůda není geneticky schopná dozrávání breby (odrůdy unifére, běžné), ale dostali se tak daleko, breba často zežloutne, změkne, a nakonec sama upadne. K opadu breby dochází velmi často, proto je nutné počkat až opravdu do finální fáze, kdy bude jistota, že dozrají. Do té doby se s brebou nedá počítat.

Proč některé fíkovníky nasazují brebu, i když by neměli?
Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď, i když není nijak více vědecky zkoumána, nejpravděpodobnější důvod, proč některé fíkovníky nasazují brebu, i když by neměli je jednoduše ten, že fíkovník nasadí fíky pozdě v předešlé sezoně a tyto fíky už nejsou schopné dostatečně narůst, ale přezimují a v příští sezoně začnou růst jako breba fíky.
Z tohoto faktu vyplývá důležitá otázka. Co jsou vlastně breba fíky zač? Aby mohl být fíkovník klasifikován jako breba, je nutné, aby fíkovník prošel obdobím vegetačního klidu. Oblasti bez období vegetačního klidu proto nemohou dozrávat brebu. Místo toho se jedná o přezimovanou hlavní násadu. Z toho zase vyplývá otázka, zda přezimovaná hlavní násada vlastně není breba, proto je zapotřebí se na brebu více zaměřit a zkoumat ji.
Já mám s tímto "fenoménem" zkušenosti u následujících fíkovníků, které spadají do "unifére" skupiny, ale přesto jsem od nih ochutnal brebu:
Celeste
Smith
Pastiliére
Moellada
Faktory ovlivňující produkci breba fíků
Výběr správné odrůdy
Obvykle po zhruba 3-5 letech je produkce breby spolehlivá
Větší kořenový systém, který dokáže dostatečně vyživit fíky. Ideálně, co možná největší květináč nebo vsazení do země.
Mírné zimy nebo vhodné přezimování fíkovníků
Správný střih
Mírné jaro bez pozdních mrazů. Ideálně bez velkých výkyvů teplot
Typy fíkovníků produkující brebu

Tím je myšleno základní rozdělení fíkovníků. Známe 3 typy fíkovníků - Common, San Pedro a Smyrna. Pouze fíkovníky spadají do kategorie Common a San Pedro produkují brebu. Caprifíky produkují brebu, která je ale nejdlá a používá se výhradně pro pyl (profichi). Smyrna fíky nikdy neprodukují brebu!!!
V rámci "Common" fíkovníků rozlišujeme dva druhy - unifére a bifére. Z toho pouze zhruba 15 % tvoří bifére skupinu (tedy skupinu produkující brebu)
Fíky San Pedro odrůd potřebují k produkci hlavní násady opylení, ale mnoho pěstitelů je spojuje výhradně s breba fíky. Zejména odrůda s názvem Desert King. Nicméně se nemusíte bát, jelikož mnoho bifére fíkovníků není San Pedro.
Shrnutí
U nás v ČR bych se na produkci breba fíků příliš nespoléhal, nicméně se jedná o zajímavé okořenění fíkové sezony. Breba je velmi spolehlivá od pěstitelských zón 7B a výše. ČR je zhruba na pomezí zón 6B a 7A. Především naše zimy jsou stále pro spolehlivou produkci příliš mrazivé, i když se průměrná zimní teplota neustále zvyšuje. Navíc má ČR velmi výrazné riziko pozdních mrazů, což je největší nepřítel breba fíků.
Comments