top of page

Nejlepší odrůdy fíkovníků do vlhkého podnebí

Pěstování fíkovníků může být obrovská radost. Za správných okolností jde o nejlepší možné ovoce na pěstování, pokud se na ně podíváme z pohledu poměru velikosti, respektive místa, které zabere a produkce. Skutečně naleznete jen málo ovocných stromů, které by byly schopny produkovat stejné množství jako fíkovník. Bohužel spousta lidí v našich zeměpisných šířkách volí naprosto nevhodné odrůdy, často založené na zkušenostech pěstitelů z naprosto odlišných zeměpisných šířek, navíc dají často na zkušenost pouze podle chuti, či vizuální stránku nebo se spoléhají na nabídku velkých zahradnictví, které často prodávají fíkovníky pouze jako další položku v sortimentu a často o fíkovnících nic nevědí. Odrůdy v takovém zahradnictví často mají jednu kladnou vlastnost, ale zbytek převyšují ty negativní.


V článku se podíváme na to, jaká vlastně známe podnebí (pro laiky a vzhledem k pěstování fíkovníků, nebudeme rozebírat Köppenovu klasifikaci podnebí atd.), na jaké atributy se zaměřit při výběru odrůdy, a nakonec se podíváme na nějaké ty vhodné odrůdy do našeho podnebí.


Porozumění důsledkům podnebí na fíky


Zmrzlé nazralé fíky
Zmrzlé nazralé fíky

Pro začátek je dobré vysvětlit, co je vlastně vlhké podnebí, protože většina lidí bude mít určitě spoustu námitek na to, že u nás se rozhodně nejedná o vlhké podnebí. To sice nemusí být nutně pravidlem pro všechny plodiny, nicméně pokud se bavíme o fíkovnících, tak rozhodně ano. V rámci pěstování fíkovníků je považováno za vlhké podnebí všechno, kde dochází ke srážkovému úhrnu za rok nad 300 mm. To naprosto v pohodě překoná každý kout v ČR, a to i lokality, které spadají do tzv. srážkového stínu, jako je např. Žatecko nebo Dyjsko-svratecký úval. Nejnižší srážkový úhrn v ČR byl naměřen v roce 2003, kdy napršelo "pouhých" 504 mm.


Fíkovníky jako stromy nemají nutně problém s deštěm, pokud k němu nedochází ve větším množstvím po delší časový úsek, v takovém případě může dojít až ke rzi fíkové a může dojít k opadu listů. O rzi fíkové si můžete přečíst zde, jelikož jsem o ní již psal. Déšť ale vadí nám pěstitelům, jelikož ničí to, pro co vlastně fíkovníky pěstujeme, a to jsou fíky. Obecně platí, že kvalitnější fíky vždy získáte v suchém a horkém počasí, přesto při pěstování fíkovníků můžeme rozdělit podnebí do takových čtyř skupin a podle toho bychom měli vybírat fíky:

  • Vlhké podnebí: Vyžaduje takové odrůdy, které jsou odolnější vlhkém počasí, tedy takové odrůdy, kterých chuť je ovlivněna, co možná nejméně deštěm.

  • Horké podnebí: Pomůže odrůdám, které dobře snášejí vysoké teploty. Lidé si často myslí, že všechny fíkovníky dobře snášejí horko, ale ne vždy tomu je tak. Pokud je teplota dlouhodobě okolo 35 °C, tak se fíky na stromě rychle kazí a začnou kvasit.

  • Studené podnebí: Je nejlepší pro fíkovníky, které dobře odolávají chladu, jde tedy o takové, které dobře vyzrávají dřevo v poměrně krátkém časovém úseku. Většinou jde o místa, kde fíkovníky potřebují nějakou zimní ochranu.

  • Podnebí s krátkou sezonou: Vhodné pro odrůdy, které zrají rychle, je tedy důležité volit ranné odrůdy. Pro většinu odrůd fíkovníků potřebujete zhruba 120-150 dní na dozrání hlavní násady, ale najdou se i rané odrůdy, které potřebují k dozrání mezi 60-90 dny.


Otázkou tedy může být, kam vlastně spadá ČR. Osobně bych řekl, že ČR je kombinací vlhkého a studeného podnebí. Do vlhkého podnebí spadáme zhruba po 3/4 roky a zbylou 1/4 do studeného, tedy v zimě. Na velké části našeho území potřebují fíkovníky alespoň nějakou zimní ochranu, ale všechno také záleží na tom, jaké máte mikroklima, tedy i konkrétně kam fíkovník vysadíte u vás na zahradě.


Většina lidí bude volit rané odrůdy a prakticky s nimi nemůžete udělat chybu, jelikož většina raných odrůd dozrává v srpnu, což je obvykle období s naprostým minimem srážek. Na mém seznamu ovšem nenajdete odrůdu Ronde de Bordeaux, jednoduše proto, že ačkoliv dozrává velmi brzo a často jsem schopen z ní dostat tři sklizně, tak vysoce kvalitní fíky se dají sklidit pouze v srpnu, a to opravdu vůbec nesmí pršet. Dále se tedy zaměříme na atributy, které jsou rozhodující při výběru odrůdy. Existuje totiž několik vodítek, kterých když se budete držet, tak neuděláte chybu.


"Hang time" nebo "okno, během kterého je fík velmi citlivý"


Hivernenca fíky patří mezi odrůdy s nejkratším "hang time"
Hivernenca fíky patří mezi odrůdy s nejkratším "hang time"

Jde o dobu, která musí uběhnout od počátku zrání fíku až po jeho úplné dozrání. Jednoduše se dá tato doba popsat jako počet dní, které potřebuje fík k dozrání.


Když fík začíná zrát, tak se mění ze zeleného, tvrdého a nezničitelného na měkký jedlý fík, který je plný cukrů a mění svoji barvu. Když změkne, tak je náchylný na jakékoliv poškození až do doby, dokud ho neutrhneme...nebo ho neshodí ze stromu někdo jiný. Je to totiž období, kdy fík začne ničit déšť a všemožní škůdci, kteří nám můžou kompletně zdevastovat sklizeň.


Čím delší tato doba je, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že na fík bude pršet. Jeho slupka pak následně absorbuje vodu dovnitř fíku, dojde k rozpouštění cukrů a fík začne kvasit, příp. se všechny cukry vyplaví a fík bude úplně bez chuti a vodnatý. Navíc může fík začít plesnivět.


Čím bude tepleji, tím rychleji bude fík zrát a tím pádem tedy bude kratší "hang time". Nehledě na teplotu, ale některé odrůdy dozrávají dříve než než jiné. Záleží mimo jiné na jejich genetice.


Tolerance k nezralosti ve vlhkém podnebí

Nezralé fíky na stromě
Nezralé fíky na stromě

Výhodou krátkého "hang time" je možnost sklízení fíků před tím, než dojde k ničivému dešti. Proto se vždy snažím vyhledávat odrůdy, které mají tuto vlastnost. Mimochodem jde o vlastnost, kterou např. výše zmíněný odrůda "Ronde de Bordeaux" postrádá. Naproti tomu fíky, které jsou sklízené z komerčních důvodů, se sklízí vždy nedozrálé, většinu v době, kdy jsou zralé zhruba na 50-60 %. Proto je také obrovská výhoda pěstovat vlastní fíky, jelikož ty z obchodu nikdy nebudou tak chutné jako ty, které sklidíte doma.


Nicméně existují odrůdy, které i když sklidíme nedozrálé, mohou chutnat příjemně, obzvlášť na podzim, kdy se "hang time" hodně prodlužuje z důvodu klesající teploty. Článku od odrůdách, které chutnají skvělé nedozrálé se budeme věnovat v příštím článku.


Další atributy přispívající ke vhodnosti do vlhkého podnebí

Odrůda De La Roca se vyznačuje prasklým okem, což pomáhá její odolnosti proti dešti
Odrůda De La Roca se vyznačuje prasklým okem, což pomáhá její odolnosti proti dešti

Pro většinu pěstitelů může být až nemožné v domácích podmínkách sklízet vysoce kvalitní fíky, mimo deštivé období. Proto existují další atributy, na které se zaměřit při výběru odrůdy:

  1. Zavřené oko

  2. Žádné praskání

  3. Minimální nebo žádné praskliny

  4. Vhodný tvar fíků – ideální jsou štíhlé fíky

  5. Schopnost schnout na stromě


Pro mě osobně je zásadní i celkový chuťový dojem, který z fíků mám. Proto se na seznamu objevují fíky, které nemají pouze pozitivní výše zmíněné atributy, ale zároveň jsou i velmi chutné.


Pastiliére

Zralý Pastiliére fík
Zralý Pastiliére fík

Raná a vynikajicí odrůda, která jednoznačně patří do mojí top 3. Vynikající fíky, které mi vůbec nepraskají a mají perfektní "berry" chuť. Dužnina je tmavě červená a přechází až do fialové, která i koresponduje s chutí. Fíky mají totiž tóny borůvek. Strom navíc vytváří velmi silné robustní větve a menší vzrůst, proto se hodí i do menších zahrad. Odrůda je nicméně velmi citlivá na sucho, potřebuje mít dostatek vody, aby udržela fíky. Nezabýval bych se s touto odrůdou vůbec v květináči.


Celeste

Zralý fík dorůdy Celeste
Zralý fík dorůdy Celeste

Celeste je prakticky nezničitelná odrůda. Slupka neabsorbuje vodu, funguje prakticky jako nepromokavá bunda. Má velmi krátký "hang time", fíky jsou drobné a má naprosto ideální tvar, díky kterému vůbec nepraská. Pokud se vyhnete deštivému období, tak i velmi dobře schne na stromě. Doporučuji se zaměřit na konkrétní "strain" Black Celeste.


Hardy Chicago

Zralý fík odrůdy Crozes
Zralý fík odrůdy Crozes

U této odrůdy existuje spoustu pojmenovaných odrůd, které se od sebe liší míň nebo víc, ale prakticky nemůžete udělat chybu s žádným. Je čistě na vás, jakého zvolíte bojovníka - Savanac Noire je o něco větší, Crozes a Condé jsou podle mě nejchutnější. Některé zdroje uvádí, že Malta Black je nejranější. Všechny odrůdy nicméně mají dvě společné věci - jde o velmi chutné berry fíky, které nepraskají a v pohodě vám dozrají všechny nasazené fíky.


Campaniére

Zralý fík Campaniére
Zralý fík Campaniére

Jde o jednu z vůbec nejlepších odrůd, které existují. A to mluvím čistě jen o chuti. Samozřejmě má i hromadu jiných pozitivních atributů, jako je ranost, odlnost vůči mrazu díky rychlému vyzrávání dřeva a celkocou nenáročnost na pěstování. Velkým pozitivem pro mě je schopnost schnutí přímo na stromě, což z ní dělá perfektního kandidáta pro pěstování naprosto kdekoliv.


Moro da Caneva

Zralý fík Moro da Caneva
Zralý fík Moro da Caneva

Odrůda nalezená v městečku Caneva na severu Itálie patří mezi vůbec nejvhodnější odrůdu do našeho podnebí. Velkou výhodou je, že produkuje vysoce kvalitní brebu, ale zároveň jde i ranou odrůdu, která dozrává hlavní násadu ve stejnou dobu jako Ronde de Bordeaux. Odrůda je i extrémně produktivní a můžete z ní sklízet fíky od začátku července až do konce sezony (pokud započteme i brebu). Odrůda je populární i v Maďarsku, kde je známa pod názvem Szivarski. V Itálii ji můžeme najít pod názvy jako Fico Secco nebo Nerino. Ideální je hlavně její tvar, který perfektně odolává dešti.


Nerucciolo d'Elba



Zralý fík Nerucciolo d'Elba
Zralý fík Nerucciolo d'Elba

Jak název napovídá, jde o odrůdu pocházející z italského ostrova Elba, ne nějž byl poslán do exilu Napoleon Bonaparte. Jde o drobné fíky, které se chutí podobají Ronde de Bordeaux, nicméně jde o o několik levelů lepší Ronde de Bordeaux. Velkou výhodou je slupka, která je silná a má zajímavé hořké tóny, díky čemuž chutná trochu po kávě. Není to odrůda pro každého, ale rozhodně jde o vhodnou odrůdu do vlhkého podnebí.


Verdolino

Zralý fík Verdolino
Zralý fík Verdolino

Odrůda, která byla nalezena okolo jezera Garda v Itálii, což samo o sobě napovídá, že půjde o odrůdu vhodnou i do našeho podnebí. Perfektní je znovu tvar fíků, který je totožný s fíky odrůdy Moro da Caneva. Zajímavostí této odrůdy je, že by semena měla úspěšně klíčit i bez opylení.


Další odrůdy, které rozhodně patří na seznam

  • Adriatic (White Madeira #1, Strawberry Verte, atd.)

  • Green Michurinska

  • Rossellino

  • Smith/Cessac

  • Verdino del Nord (VR)

  • Niore de Bellone

  • Nin ZS

  • Marseillaise

  • Coll De Dama

  • Hivernenca

  • Violette de Bordeaux

  • Sefrawi

  • Martinenca Blanca

  • Beat Ramon/Molla Vermella

Odrůdy, které doufám budu moct přidat na seznam po letošní sezoně nebo v budoucnu

  • Neura Chiatta

  • Bosniaco

  • Forastera de Can Reviu

  • Passudda

  • Allix

  • Da Ponte


Pokud byste se chtěli pobavit o těchto odrůdách více do hloubky, tak mě určitě sledujte na instagramu ať vám neunikne žádná novinka. V létě plánuji vylepšení na webu, včetně youtube kanálu, včetně livestreamů pro budoucí členy, kde se budeme o odrůdách a pěstování fíkovníků bavit více do hloubky.


Kommentarer


bottom of page