Pěstování fíkovníků v květináčích
- Vojtěch Machačný
- 1. 4.
- Minut čtení: 5
Na dovolené jste ochutnali fíky a řekli jste si, že byste je chtěli, ale nemáte na to dostatečně velkou zahradu nebo máte jen balkón? Nezoufejte, fíkovníky se dají pěstovat i v květináčích. Navíc se dají v květináčích pěstovat celkem úspěšně. Další výhodou, která může zajímat především lidi, kteří se chystají fíkovníky sbírat, je možnost prodloužit jim sezonu, pokud máte skleník.
A jak se vlastně fíkovníkům v květináčích daří? Jak příklad bych uvedl, že fíkovník pěstovaný ve 20 l květináči, vyprodukuje zhruba okolo 80 fíků za sezonu. To už je celkem slušná úroda.

Správná velikost květináčů
Velikost závisí především na stáří a požadované dospělé velikosti stromu. Přesto se dají určit nějaká pravidla:
Pro mladé stromy (1-2 roky) doporučuji použít květináče o velikosti mezi 11-20 l. Stromy v tomto období vám jsou schopny vyprodukovat 50-80 fíků. Pro dospělé stromy, kterou jsou starší než 2 roky doporučuji větší květináč, který by měl mít 40-60 l. Takto zvětšený prostor může v klidu zaručit 150-200 fíků za jednu sezonu.
Důležité je mít v paměti, že ačkoliv vám větší květináč zaručí větší produkci, je často daleko těžší a je tedy náročné s ním pohybovat. Je tedy důležité se zaměřit na materiál květináče. V dnešní době jsou velmi populární textilní květináče. Výhodou je, že se ke kořenům rostliny dobře dostává vzduch, díky čemu se rostlina tolik nezapařuje a lépe dýchá. Zároveň dochází k automatickému "prořezávání" kořenů. Navíc kořeny rostou neustále směrem dolů a nemají tendenci kroužit. Nevýhodou ovšem je mnohem rychlejší vysychání a tím pádem nutnost častějšího zavlažování. Tyto květináče tak nejsou ideální pro někoho, kdo často cestuje nebo má fíkovníky někde jinde, než žije a tím pádem se fíkovníkům nemůže denně věnovat.

Pravděpodobně nejpopulárnějším materiálem je klasický plast. Výhodou je nízká cena a hmotnost, takže se jednoduše přesouvá. Problémem je, že ač mají plastové květináče díry na odtok vody, tak i přesto v nich často zůstává příliš mnoho vody. Navíc plastové květináče omezují růst kořenů.
Zajímavé jsou pro spoustu lidí, především z estetického hlediska, terakotové květináče. Další výhodou je, že rostlina v nich může lépe dýchat. Mínusem je obvykle jejich cena. Zároveň vyžadují častější zalévání, protože podobně jako textilní květináče, rychleji vysychají.
Časová osa: Od vsazení po sklizeň
Dobrou zprávou je, že fíkovníky nastupují do plodnosti nejrychleji ze všech stromů. Ve skutečnosti nastupují do plodnosti dříve než 95 % všech ovocných druhů. První fíky můžete očekávat od 6 do 8 měsíců po zakořenění řízků. Často tak můžete sklízet fíky již první sezonu. Je ale důležité mít na paměti, že kvalita fíků je obvykle nižší než u starších stromků.
Často vidím všude možně po internetu doporučení na odrůdy, které jsou určeny jen pro pěstování v květináčích, což je další mýtus o fíkovnících.
Odrůdy vhodné pro pěstování v květináčích
Na internetu často najdete informaci, že nějaká odrůda fíkovníku je zakrsle rostoucí, a proto jsou vhodné do květináčů. Ano jsou odrůdy, které rostou pomaleji a tím pádem mohou být považovány za zakrslé, nicméně to z nich nedělá nijak vhodnější odrůdy pro pěstování v květináčích. Je to jenom další marketingový trik různých 0zahradnictví. Nehledě na to, že většina odrůd fíkovníků, které tyto zahradnictví často prodávají jako zakrslé, ve skutečnosti nejsou.
Velikost květináče a správný řez jsou věci, které zaručí úspěch pěstování v květináčích. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že "zakrslé" odrůdy fíkovníků jsou obvykle náročnější na pěstování, obvykle si špatně zvykají na svoje vysazení a můžete tak narazit na mnoho problémů, se kterými si obzvlášť nezkušený pěstitel nemusí umět poradit.
Osobně doporučuji, abyste si vybrali odrůdu, která roste velmi bujně a která bude vhodná pro vaše klimatické podmínky. Dramaticky to ovlivní váš pocit z pěstování fíkovníků. Měli byste si taky vybrat vhodnou odrůdu podle vašich chuťových preferencí, což pozvedne vaši radost z pěstování o další úroveň výš.
Sázení fíkovníku do květináče
Ideální dobou na vsazení fíkovníku do květináče je během brzkého jara nebo brzkého podzimu. Přesazování během těchto mírných období poskytuje stromu příznivé podmínky pro zakořenění a snadný přechod do nového květináče před zimou nebo letním horkem. Pokud přesazujete v létě, proveďte preventivní opatření tím, že strom před a po procesu důkladně zalijete, po výsadbě jej na několik dní umístíte na zastíněné místo, aby se usnadnila aklimatizace, a pečlivě sledujte známky šoku nebo stresu.

Požadavky na substrát
Pokud jde o péči o zdravý a prosperující fíkovník v květináčích, základ úspěchu spočívá v jeho půdě. Je to jednoduché, poskytněte svému fíkovníku v květináčích dobře propustnou půdu, která podporuje jeho rozsáhlý kořenový systém a udržuje jemnou rovnováhu vlhkosti, aby se zabránilo zamokření a hnilobě kořenů.
Můžete použít klasické prodávané substráty, nicméně pokud pěstujete okolo 80 fíkovníků v květináčích jako já, tak se tento proces může značně prodražit, proto si spousta sběratelů vytváří vlastní mix.
Pokud si chcete vytvořit svůj vlastní mix, začněte ho vytvářet buď s organickým kompostem, trusem červů, rašelinou nebo kokosovým substrátem, následně doporučuji přidat ideálně písek, ale jde nahradit i perlitem, vermikulitem nebo dřevní štěpkou.
Klíčem je najít dokonalou rovnováhu – půdní směs, která zachovává dostatečnou vlhkost pro zdravý růst a zároveň umožňuje přebytečné vodě volně odtékat, zabraňuje hnilobě kořenů a podporuje zdravý vývoj kořenů. Následně je důležité umístění fíkovníků na slunci. Slunce je zásadní pro nasazení fíků a ideální doba, po kterou by na fíkovník mělo svítit je 8 hodin denně v letních měsících. Nicméně každá odrůda má jinou genetiku a může se stát, že budete úspěšní jen se 4 hodinami slunce denně.
Požadavky na hnojení
Toto téma vyžaduje svůj vlastní článek. Částečně jsem se mu věnoval v posledním článku. Tam naleznete důležité informace týkající se hnojení především mladých řízkovanců, nicméně stejný postup se dá aplikovat i během pěstování v létě, problém stylu hnojení popsaného ve článku je nákladnost takového hnojení pro již vzrostlé stromy. Proto se chystám na článek, který popíše jak hnojím stromy v květináčích. Nicméně princip z mého předešlého článku zůstává stejný.
Zalévání stromů v květináčích
Půda by měla být trvale vlhká - zlaté pravidlo. Nadměrné zalévání může vést k hnilobě kořenů, což je devastující stav, který může poškodit kořeny a oslabit celý strom. Nedostatek vody může mít za následek zastavení růstu. Představte si vodu jako vypínač růstu fíkovníku.
Množství vody, které váš fíkovník potřebuje, se bude lišit v závislosti na ročním období. Během teplejších měsíců vegetačního období vede zvýšený výpar a aktivita rostlin k vyšším nárokům na vodu. Podle mých zkušeností 20 l květináč obvykle potřebuje 2-4 l vody denně. Toto množství však může být výrazně sníženo nebo dokonce eliminováno během období dešťů nebo chladnějších teplot.
Pozorováním svého fíkovníku se můžete naučit rozpoznávat příznaky vodního stresu. Vadnoucí listy, povislé větve a zakrnělý růst mohou naznačovat nedostatečné zalévání. Naopak žloutnoucí listy a listový opad mohou být příznaky přemokření.
Správný střih v letním období - zaštípnutí

Zapomeňte na zimní střih fíkovníků v květináčích. Zaštipování se provádí během léta, což podporuje rychlejší dozrávání fíků a tvorbu nových kosterních větví - tedy základ pro tvorbu fíků v budoucnu. V létě u vybraných výhonů zaštipujte vrcholový pupen (rostoucí pupen). Před zaštípnutím vyhledejte velké, zdravé listy. To způsobí, že se strom rozvětví z nižších pupenů a vytvoří silnější a produktivnější strukturu. Zaměřte se na 3-6 dobře rozmístěných kosterních větví pro optimální pronikání světla a násadu plodů.
Správné zazimování
Velkou výhodou pěstování v květináčích je možnost jednoduchého přesunutí. Mnoho pěstitelů volí celou řadu různých skladovacích míst. Důležité je, abyste svůj fíkovník udržovali ve správné teplotě. Ideální teplotní rozsah pro spící fíkovníky je mezi -10°C a 10°C. Pokud je příliš chladno, mohou zahynout. Pokud je příliš teplo, probudí se z dormance příliš brzy, obvykle mnoho měsíců od vašeho posledního mrazu.
Shrnutí
Pokud dodržíte tyto zásady, tak můžete s úspěchem pěstovat fíkovníky v květináčích. Fíkovníky se dají pěstovat poměrně lehce v květináčích a zvládne to i začátečník. Ten by se ale měl zaměřit na to, aby měl kvalitní odrůdu, ideálně od sběratele. Můžete nakoupit stromky např. u mě na blogu. Informace, kdy budou fíkovníky k dispozici, naleznete zde.
Comments